Historie českého reprezentačního fotbalu

V letech 1992-1993 absolvovala česká reprezentace neúspěšný boj o postup na MS 1994, na druhou stranu se však ČR kvalifikovala na ME 1996 v Anglii, kde skončila na skvělém 2. místě, když ji vyřadilo v prodloužení Německo.

Na fotbalový šampionát v roce 1998 ve Francii se naše reprezentace nekvalifikovala. Na ME, konané v roce 2000 v Belgii a Nizozemsko, jsme se kvalifikovali – postoupili z prvního místa 6. kvalifikační skupiny. Na tomto ME skončila ČR v základní skupině na 3. místě se ziskem 3 bodů za vítězství v posledním zápase 2:0 nad Dánskem.

Ani MS 2002, konané v Koreji a Japonsku, nepoznali čeští reprezentanti blíže než ze sledování televizní obrazovky. Tentokrát jsme byli vřazeni až v baráži, kde jsme prohráli 1:0 oba zápasy, když naším soupeřem byla podceňovaná Belgie.

Po této pokažené baráži byl povolán do funkce hlavního trenéra české fotbalové reprezentace Karel Brückner, který na lavičku národního týmu usedl po odvolaném Josefu Chovancovi. Karel Brückner tým dovedl k bronzovým medailím na ME 2004 v Portugalsku.

A konečně se podařila kvalifikace na mistrovství světa 2006, které se konalo letos v létě v Německu. Ale i zde jsme si užili pěkné nervy, když jsme museli až do baráže s norským reprezentačním výběrem. Norsko jsme porazili 1:0 v obou zápasech hraných pohárovým způsobem. A tak mohla Česká republika začít slavit. A bylo také co. Vždyť se ČR kvalifikovala na hlavní turnaj MS po dlouhých 16 letech. České reprezentaci byla přidělena základní skupina E. V této skupině si s námi zahrají výběry USA, Ghany a Itálie. Naše radost dlouho nevydržela. Náš první zápas jsme sice vyhráli 3:0 nad výběrem USA, ale to bylo z naší strany tak asi všechno. Postihla nás totiž série zranění, zbytečných vylučování a mnoho dalšího. A proto jsme prohráli další dva zápasy s Ghanou a Itálií 0:2 a jeli jsme s ostudou domů.

Na Mistrovství Evropy 2008 konané v Rakousku a Švýcarsku postoupil náš tým celkem jasně z 1.místa kvalifikační skupiny D. Pro finálový turnaj jsme byli přiděleni do skupiny A společně s domácím Švýcarskem, Tureckem a Portugalskem. Zároveň nám los určil, že jsme měli tu čest sehrát zahajovací zápas celého EURA s domácím Švýcarskem, který jsme šťastně vyhráli 1:0. Zápas s Portugalskem. Poté se nám přestalo dařit, protože jsme prohráli s Portugalskem 1:3, ale hlavní „problém“ přišel až v zápase s Tureckem, kde jsme ztratili už prakticky vyhraný zápas, ale od cca 75. Minuty jsme úplně přestaly hrát a problém byl na světě. Do té doby bezzubí Turci vstali z mrtvých a v posledních 15 minutách otočili už prohraný zápas. Po této porážce nastala v reprezentaci velká změna na postu hlavního trenéra-Karla Brücknera vystřídal na lavičce jeho dosavadní asistent Petr Rada.

V současné době, kdy je už rok zraněn náš kapitán Tomáš Rosický, máme celkem dobře rozehranou kvalifikaci o MS 2010.